wtorek, 6 stycznia 2015

Spękania jednoskładnikowe vs dwuskładnikowe

Spękania czyli tzw. cracle pomagają wzbogacić sztukę jaką jest decoupage. Dzięki nim możemy postarzyć przedmiot, uzyskać efekt popękanej porcelany, lub łuszczącej się farby. Na rynku mamy szereg preparatów i mediów ułatwiających wykonanie delikatnych, głębokich lub bardzo dużych spękań - do wybory do koloru.

W tym poście postaram się odpowiedzieć na pytanie co to są te spękania i z czym to się je.
Po pierwsze wyróżniamy spękania jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Dzięki tym pierwszym uzyskujemy dwukolorowe pęknięcia. Polecane  szczególnie osobom zaczynającym swoją przygodę z decoupage.W tej części zajmiemy się spękaniami jednoskładnikowymi. W kolejnej przybliżę dwuskładnikowe.
1. Efekt
Za pomocą  spękań  jednoskładnikowych uzyskamy efekt pękającej, łuszczącej się farby. Dzięki takiemu zabiegowi dany przedmiot wygląda na starszy i wysłużony.

2.Postępowanie
Na przedmiot pokryty farbą akrylową nakładamy medium do spękań jednoskładnikowych. Gdy medium wyschnie nakładamy drugą farbę w kolorze kontrastującym do tła. Dzięki takiemu krakowi możemy uzyskać różne efekty końcowe wedle upodobań.
 Bardzo ważne! 
Przy nakładaniu farby na medium bardzo ważne jest aby nie pokryć farbą dwa razy tego samego miejsca. Ja używam do tego pędzelka gąbkowego i szybko tapuje ( tapowanie- uderzanie pędzlem o malowaną powierzchnie pod katem 90 stopni)
Jeśli to zrobimy po prostu zamalujemy spękania, które powstają.

3.Naklejanie motywu
Wszelkie motywy naklejam na już popękanej powierzchni. W zależności od koloru spękań będą one przebijać przez motyw z  serwetki, jeśli chcemy tego uniknąć należy pokryć miejsce w którym umieścimy motyw jasną farbą akrylową.

4. Jak pomóc spękaniom?
Z doświadczenia wiem, że użycie suszarki przyśpiesza i powoduje uwydatnienie się spękań. Dlatego po nałożeniu drugiej warstwy farby całość suszę.

5. Dlaczego nadal nie wychodzi?
Na to pytanie nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć. Często wina stoi również po stronie farb.Nie wszystkie jednakowo pękają. Spróbujcie użyć innych  - na pewno mogę polecić  farby firmy Dekoral.

6.Jak zabezpieczyć prace?
 Spękania możemy zabezpieczyć używając lakieru akrylowego.

7.Od czego zależy wygląd spękań?
 Przede wszystkim od rodzaju i firmy spękacza jakiego używamy. Możemy otrzymać spękania od bardzo delikatnych po bardzo duże. Znaczenie ma również grubość warstwy farby oraz medium.Różne spękania uzyskamy  nakładając krak pędzlem gąbkowym lub zwykłym pędzlem.Ciekawe efekty powstają też poprzez  zmianę   kierunku  nakładania kraka oraz farby. Znaczenie może mieć także  temperatura i wilgotność powietrza. Nie pozostaje nic innego jak tylko eksperymentować i ćwiczyć aby efekt łuszczącej się farby był zadowalający!

Niebawem na blogu pojawi się kolejny post dotyczący spękań. Tym razem dwuskładnikowych. Zapraszam!!
A może macie jeszcze jakieś spostrzeżenia lub triki ułatwiające prace ze spękaniami :)?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz